Skoči na glavno vsebino

Ekskurzija v Šaleško dolino in Premogovnik Velenje

V četrtek, 18. maja 2023,  smo se učenci osmega in devetega razreda odpravili v Velenjsko kotlino, kjer smo si ogledali del Premogovnika Velenje in območje ob jezerih, ki so nastala zaradi izkopavanja lignita in posledičnega ugrezanja površja. Lignit, ki naj bi ga kopali do leta 2054, porabijo v Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ 6). Od blizu smo spoznali življenje rudarjev in njihovo delo. Sprva smo se malo prestrašili dvigala, ki nas je popeljal 157 metrov pod površje. Z vodičem smo se odpravili v del rudnika, ki je zdaj muzej. Najprej smo si ogledali film, nato pa nas je “Anton Aškerc” popeljal skozi muzej. Vmes je bil v najgloblje ležeči jedilnici v Sloveniji čas za rudarsko malico – kranjsko klobaso. Zapeljali smo se še s pravim rudarskim vlakom. Najzanimivejši je bil prikaz nesreče v rudniku, saj so se tresla tla, kot bi se ob pravem potresu. Ob koncu smo se sprehodili še ob Velenjskem jezeru.

Anja Ferfole in Neja Kastelic

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost