Skoči na glavno vsebino

21. marec – svetovni dan Downovega sindroma

V četrtek, 21. 3., smo praznovali svetovni dan Downovega sindroma (DS). 21. dan v tretjem mesecu leta je bil izbran, ker simbolno izraža genetsko posebnost DS – dodaten kromosom na 21. paru kromosomov v vsaki človeški celici. Ta dodaten kromosom v telesnih celicah vpliva na duševni in telesni razvoj otrok ter odraslih z DS. 

Na naši šoli imamo trenutno 4 učence, ki imajo Downov sindrom. Vsak učenec je poseben in izjemen na svoj način. Ena učenka je odlična športnica, drugi zelo dobro bere, tretji učenec je izredno prijazen in nežen fant, četrti pa nam že s svojo prisotnostjo in čuječim pogledom razsvetli dan in spreminja naš pogled na svet. Kljub temu pa potrebujejo ti učenci dodatno pomoč, nekateri na učnem področju, skrbi zase, razumevanju ali pri negi. Nekaj naših učencev z DS je v zgodnjem otroštvu prestalo že težke operacije na srcu, nekateri izmed njih imajo oslabljen imunski sistem in potrebujejo dodatno skrb za njihovo zdravje. Vse pa imamo neizmerno radi, saj so neverjetno srčni otroci. V šoli smo prebrali knjigo pisateljice Helene Krajlič, Imam Downov sindrom, v kateri mama dečka z DS pripoveduje svojo zgodbo polno težkih preizkušenj, hkrati pa tudi polno ljubezni in sprejemanja drugačnosti. V znak podpore mednarodnega dneva oseb z DS vsakega 21. marca obujemo različni nogavici kot simbolni znak podpore. V šoli pa smo nogavičke še pobarvali in razstavili. Osebe z DS ne morejo imeti idealen par kromosomov, ampak so enkratni v svoji različnosti.


Učiteljice OŠPP

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost